Her Şeyin Daha Güzel Olması Dileğiyle

Her Şeyin Daha Güzel Olması Dileğiyle

2022 yılına kadar yaşadığımız mesleki tecrübeler hakkında genel bir durum tespiti yapmak istiyorum. Mimar ve mühendisler kendilerini sadece teknik konularda hizmet verebilen insanlar olarak görüyorlar. Bunun sebebi yada mazereti olarak bir çok şey söylenebilir ancak ilgilenmiyorum.

Yapı Denetim Kanunu ve Sistemi ile mevzuatımıza artık proje denetçisi diye bir belge çıktı ve yeterlilikleri tanımlandı. Hak edenler Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'na başvurarak bu belgeyi alabilmekteler. Ben 1980'de kurulan firmamızı ikinci nesil olarak devam ettiren binlerce konutluk projelere imza atmış biriyim. Ancak, Kıbrıs Özel Üniversitelerinden Mezun Olur Olmaz, Bir Ruhsat Almadan Belediyede İşe Başlayan ve projemin üzerine kırmızı kalemle çizikler atan meslektaşlarımın projemi incelemesinden rahatsızlık duyuyorum. Bizler Devlet Üniversitelerinde Hakkıyla Aldığımız Diplomalarla Devlete Faydamız Olması İçin Özel Sektörde Çalışmayı Tercih Ettik. Ancak karşımızda özel üniversiteden mezun olup memur olmayı başarabilen ayrıcalıklı bir kesim oluşmuştur.

Belediyelerde çalışan tüm yeni mezun Belediye Başkanı , Meclis Üyesi Çocukları ve Damat ve Gelinlerine buradan selam olsun : )


2022 ve sonrasında mesleki olarak en büyük hayalim meslektaşlarımın çalışırken ve emeklilikte hak ettiği yerde olmalarıdır. Bugün gördüğüm bir görsel meslektaşlarımın tam olarak durumunu anlatmakta.

"Bir yarış atı koşar ve yarışı kazanır;

Bu galibiyetin ödülü olarak at sahibi 1 milyon ₺ gelir elde eder;

Gelirin 100.000₺ sini jokey ve diğer giderler için ayırır;

Yarış atına ödül olarak havuç ikram edilir."

Mimar ve mühendisleri buradaki yarış atına benzetiyorum. Müteahhitlere para kazandıracak temel karar ve kurgu bizlerin elinden çıkıyor. İnşaat yapmanın en zor kısmı olan ruhsat alma aşamasını bizler yapıyoruz. Daha sonra ödülü müteahhidin almasını bekliyoruz.

Mevzuata göre yapı müteahhitliği yapacak insan ve firmalardan artık belirli yeterlilik istenmeye başlandı, Sicilleri tutulacak. Eskisi gibi ben prodüktörüm karımı arttıracak her türlü istekte bulunurum, olması için zorlarım sonra da izin vermeseydiniz devri kısa süre içinde bitecek inşallah.

Sermayenin mimar ve mühendisleri yok sayarak inşaat yapma başarısını, doktorları yok sayarak ameliyat yapmalarına benzetiyorum böyle giderse bunu da bir gün gerçekleştirecekler ama çok insan ölecek.

Sadece mimar ve mühendislerin inşaat uygulamarı yaptığı, karpuzcuların karpuz sattığı, boyacıların boya yaptığı, malzemecilerin malzeme sattığı, doktorların ameliyat yaptığı bir gelecek ümidiyle...Etiketler

#mimar #durum #karpuzcu #havuçİlgili Sayfalar

https://www.izmimod.org.tr/basin-aciklamalari/insanca-yasam-icin-alanlardayiz

https://twitter.com/adalarmimarlik/status/1469945353822687232Ümit ÇİĞDEM

Denetçi Mimar

11.01.2022

Adalar Mimarlık Twitter Sayfası


İnsanca Yaşam İçin Alanlardayız